25 lat Pelikana Niechanowo !

12 listopada… to pamiętny dzień w Gminie Niechanowo. Każdy mieszkaniec gminy wie doskonale, że tego dnia w Niechanowie powstał Gminny Ludowy Klub Sportowy Pelikan.

W latach 1996-2000 był organizatorem festynów rekreacyjno-sportowych. Na turnieje zapraszane były zespoły z sąsiednich miejscowości, a działanie to miało na celu głównie integrację gminnej społeczności.

2000 roku z inicjatywy kilku osób powołano sekcję piłki nożnej. Na spotkaniu w niechanowskim Klubie Pracy ówczesny Poseł na Sejm RP Pan Tadeusz Tomaszewski poinformował, iż jest jedno wolne miejsce w rozgrywkach poznańskiej “B”- klasy. Niezwłocznie przystąpiono do prac nad spełnieniem wszystkich procedur, umożliwiających zgłoszenie zespołu do rozgrywek prowadzonych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Klub z pomocą Pana Tadeusza Tomaszewskiego spełnił wszystkie podstawy organizacyjno – prawne i przystąpił do rozgrywek. Pierwszym trenerem w historii Pelikana został Pan Zdzisław Siudziński, pod wodzą którego zespół z Niechanowa grał przez dwa sezony. Później nastąpiła kilkuletnia “era” trenera Józefa Grobelnego. Po nim krótki epizod w Klubie zaliczył trener Andrzej Syruć, następnie kilkusezonową przygodę z Pelikanem miał trener Krzysztof Młodzieniak. Pod wodzą wyżej wymienionych trenerów Pelikan występując w rozgrywkach B-klasy grał ze zmiennym szczęściem, jeden sezon w czubie tabeli, jeden w jej dolnych strefach.

Kolejnym, ważnym etapem w historii “zielono-czarnego” Klubu było objęcie posady trenerów przez duet Robert Sytek – Robert Zamiar w 2010 roku, czyli w momencie obchodów 10-lecia sekcji piłkarskiej GLKS. Jak się okazało z perspektywy czasu zmiana ta była przełomowa i zapoczątkowała marsz Pelikana w górę piłkarskiej hierarchii klubów w Wielkopolsce.

Już w pierwszym sezonie pracy duetu trenerskiego Klub z “różanej gminy” wywalczył upragniony awans do A-klasy. Na tym poziomie rozgrywek występowaliśmy przez dwa sezony, uzyskując kolejny awans w 2013 roku do klasy okręgowej. Wtedy do klubu dołączył m.in. Jacek Owczarzak oraz Dawid Frąckowiak jako dyrektor sportowy, co przyniosło za sobą dynamiczny rozwój sportowy i organizacyjny Klubu. Nowym trenerem został Mariusz Bekas, a zespół uzyskał awans do IV ligi pozostawiając rywali daleko w tyle.

Pelikan szedł za ciosem i już w pierwszym sezonie gry w IV lidze, pod wodzą Mirosława Czuryło (jesień) oraz Ryszarda Łukasika (wiosna) uzyska awans do III ligi, wyprzedzając drugi zespół w tabeli o 12 punktów. Występy na poziomie trzeciej ligi to także pasmo sukcesów i o mały włos wywalczony awans do baraży o II ligę. Pelikan trenowany przez Jerzego Cyraka, Sławomira Majaka i ponownie Jerzego Cyraka w lidze był gorszy tylko od Warty Poznań, przegrywając batalię o pierwsze miejsce w tabeli jedną bramką! Wśród działaczy i kibiców pozostał wielki niedosyt tym bardziej, że przed nami było widmo reorganizacji rozgrywek i zmniejszenia ilości grup III-cio ligowych o połowę. Niosło to za sobą wzrost poziomu sportowego (przynajmniej teoretycznie) oraz zwiększenie kosztów utrzymania Klubu. Z różnych powodów Zarząd Klubu podjął decyzję o nieprzystąpieniu do rozgrywek trzecioligowych, co z spowodowało regulaminowy spadek o dwie klasy do ligi okręgowej. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o człowieku, który w Pelikanie jest również od samego początku, Panu Stanisławie Mazurku. Przez te wszystkie lata Pan
Mazurek wspiera Klub nie tylko finansowo, ale również organizacyjnie, będąc też wieloletnim Prezesem. Można rzec człowiek – legenda w niechanowskim Klubie.

Jednak Pelikan to nie tylko drużyna seniorów. Bardzo ważnym ogniwem są drużyny młodzieżowe. Wiosną 2012 roku po połączeniu z gnieźnieńskim klubem KS TECHMET zgłoszona do rozgrywek WZPN została pierwsza drużyna młodzieżowa.

W dniu 21 lipca 2016 roku Zarząd w całości podał się do dymisji, a misję dalszego prowadzenia Klubu przejęły nowe osoby, wspierane wieloletnim doświadczeniem Pana Mazurka. Przed nowym Zarządem, w XX lecie istnienia Klubu stało zadanie niejako stworzenia drużyny od nowa. Zmontowana “na szybko” drużyna trenowana przez Ireneusza Furmaniak niewiele zdziałała w lidze okręgowej. Już pod wodzą nowych/starych szkoleniowców Roberta Sytka i Roberta Zamiara spadła do A-klasy. Na tym poziomie ligowym, mimo, iż zespół nie doznał porażki zdecydowano o zmianach w sztabie szkoleniowym. Nowy trener Pelikana – Aleksander Stachowiak miał za zadanie poprowadzić zespół do
szybkiego powrotu na wyższy szczebel rozgrywek piłkarskich. Niestety szanse na osiągniecie awansu zostały już przekreślone na kilka kolejek przed końcem rozgrywek. W związku z tym funkcje trenera tymczasowego objął Andrzej Stefański, który rolę szkoleniowca łączył z grą w zespole seniorów. Przed rozpoczęciem sezonu 2018/2019 prowadzenie zespołu seniorów powierzono trenerowi Damianowi Łukasikowi. Doświadczony szkoleniowiec, legenda Kolejorza poprowadził zespół do trzeciego miejsca w tabeli. Tym samym zielono-czarni uzyskali promocję do Klasy Okręgowej. W sezonie 2019/2020 zespół poprowadzi ponownie Andrzej Stefański, tym razem już nie w roli szkoleniowca tymczasowego…

W sezonie 2019/2020 drużyna prowadzona przez charyzmatycznego Stefańskiego zajęła 6 miejsce zdobywając 24 punkty w 15 meczach. Sezon został rozegrany w połowie ze względu na pandemie. Kolejny sezon 2020/2021 to jasno postawiony cel przed trenerem Stefańskm i kierownikiem Krzyżaniakiem – awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Cel ten udało się zrealizować, a kadra Pelikana odtańczyła taniec radości na Plantach. W 32 meczach zespół z Plant zdobył 78 punktów wygrywając bezapelacyjnie ligę. W trakcie sezonu 2020/2021 doszło do zmiany władz klubowych. Dotychczasowy zarząd odszedł z klubu ze względu na sprawy osobiste i zawodowe. 19 lutego 2021 roku Walne Zebranie Członków Klubu na stanowisko prezesa wybrało byłego pełnomocnika zarządu MKS Mieszko Gniezno – Łukasza Skonieckiego, za pion szkoleniowy Akademii Pelikan odpowiedzialnym został Zbigniew Kościański, Bartosz Zych również dołączył do zarządu wraz Justyną Tomasiewicz-Woźniak oraz Leszkiem Hęsiem.  Do rewolucji w klubie nie doszło, a cel sportowy został osiągnięty. W sezonie 2021/2022 zespół przystąpił do 5 ligi. Duet pionu szkoleniowego Stefański – Krzyżaniak został wyznaczony do realizacji zadania „utrzymania zespołu w 5 lidze”. Drużyny młodzieżowe rozwijają się bardzo dynamicznie wraz z rozwojem całej Akademii Pelikan
Niechanowo.

Pelikana od początku działalności wspiera Gmina Niechanowo, która w corocznym budżecie zapewnia środki na funkcjonowanie Klubu z ul. Brzozowej. Bardzo ważną rolę w historii odegrał były Wójt Gminy Pan Eugeniusz Zamiar, który wspierał poczynania władz klubowych. Gmina Niechanowo zainwestowała w ostatnich kilku latach także znaczne środki w modernizację obiektu na niechanowski “Plantach”. Spełniając wymogi licencyjne powstało m.in. ogrodzenie boiska, trybuny z plastikowymi siedziskami. Od 2018, za sprawą projektu “Szatnia na medal” sukcesywnie remontowany jest budynek klubowy.

Dziś drużyny młodzieżowe Pelikana to sześć grup. Klub zrzesza w tym momencie w zespołach młodzieżowych ok. 90 zawodników. Jest to na pewno jeden z ważniejszych aspektów obecnie funkcjonującego Klubu. Wiosną 2019 roku do rozgrywek młodzieżowych zgłoszono rekordową ilość czterech zespołów. W tym samym roku Pelikan otrzymał Certyfikat “Brązowej Gwiazdki” przyznawany szkółką piłkarskim przez Polski Związek Piłki Nożnej, który gwarantuje spełnienie standardów szkoleniowych, bezpieczeństwo oraz potwierdza kwalifikacje kadry szkoleniowej. W sezonie 2021/2022 powołano drużynę Oldboy co jest fenomenem na skalę Powiatu Gnieźnieńskiego.

Pierwszym Prezesem Pelikana był Pan Stanisław Dolaciński, po nim kolejno funkcję tę sprawowali: Krzysztof Kurek, Szymon Robaszkiewicz, Tadeusz Tomaszewski, Radosław Pietrzak, Stanisław Mazurek, Robert Prawniczak a obecnie Łukasz Skoniecki. Od wielu lat z Klubem związana jest także osoba Pana Jerzego Jastrzębskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GLKS Pelikan Niechanowo
ul. Gnieźnieńska 7
62-220 Niechanowo
© Copyright 2020 GLKS Pelikan Niechanowo
Website designed by Liber Media